Afiş Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Afişler tanıtım veya bilgilendirme amaçlı ve öncelikli olarak dikkat çekmek gayesiyle tasarlanmaktadır. Bu sebeple afiş tasarımında bu iki özellik öncelikli olarak göz önünde bulundurulur. Doğru tasarlanmış ve hazırlanmış bir afiş bu amacına kolayca ulaşacaktır. Aksi takdirde duvar ve panolarda görüntü kirliliği yapan birer baskı olmaktan öteye geçemeyecektir afişler. Afiş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler uygulandığında başarılı tasarımlar ve etkili sonuçlar elde edilecektir. Afiş tasarımı görselliği yanında vermek istediği mesajıyla da bütünleşmeli ve bir bütünlük içerisinde hedef kitlesine ulaşmalıdır.

Etkili Bir Afiş Nasıl Hazırlanır?

  • Etkili bir afiş hazırlama için dikkat edilmesi gereken ilk husus doğru ebadı tercih etmektir. Afiş baskılarında en çok tercih edilen ebatlar 32x47cm, 50x7cm,70x100cm, 80x120cm, 100x150cm ölçüleridir. Ve bu ebatlar arasında tercih yapılırken tasarlanacak afişin kullanım amacı ve kullanılacağı alan yol gösterici olacaktır. Örneğin geniş alanlarda sergilenecek olan afişler için büyük ebatlar seçimi doğru bir tercih olacaktır.
  • Konumlandırma afişin hedef kitleye ulaşmasında oldukça etkilidir. Görsel afişte hangi konumda bulunacak, metin afiş üzerinde nasıl konumlanacak gibi detaylar etkili bir tasarım için önemlidir. Simetrik bir dizayn mı yoksa asimetrik bir tasarım mı tercih edileceği de önemli bir husustur.
  • Görsel seçimi iletilmek istenen mesajın etkili şekilde ulaşması için son derece önemlidir. Görsel sadece fotoğraf olarak değil, grafik tasarımlar ve ikonlar gibi tüm materyaller olarak düşünülmeli ve en doğru seçim yapılmalıdır.
  • Renklendirme konusu afişlerin muhataplarının zihinlerine iletilen ilk etkilerdendir.
  • Metin içeriği ve anahtar sözcükler kullanımına özen gösterilmelidir.

Tüm bu detaylar etkileyici bir afiş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler olarak dikkate alınmalıdır. Afişlerin hazırlanmasında görsellerin kaliteli olmasına ve çözünürlüğüne dikkat edilmelidir. Görsel kalitenin yanında resimlerdeki içeriklerin amaca uygun olması da üzerinde durulması gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Grafik Tekniklerinin Afiş Hazırlamadaki Yeri

Grafik tekniklerine hakim olmak afiş tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almakla birlikte bu konudaki uzmanlık afişlere olumlu olarak yansıyacaktır. Firmanıza özel çalışmalar için bizimle iletişime geçiniz.

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Web site kurulumu, baskı matbaa ürünleri, ürün fotoğrafı çekimi, dijital pazarlama, sosyal medya hesap yönetimi, Google ads (adwors) reklam yönetimi gibi çalışmalar yapmaktayız.

Facebook
Twitter
Email
Print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Newsletter

Signup our newsletter to get update information, news, insight or promotions.

Latest Article