Restoran ve cafelerinize özel deri, ahşap, sıvama menü kabı tasarımları baskısı için sayfamızı ziyaret ediniz.

Ayaklı Ahşap Menü Tahtası Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Tahta ifadesi kullanılınca akıllara okullarda ders anlatılırken üzerine yazı yazılan tahtalar gelmektedir. 2000’li yıllara kadar kara tahta olarak bilinen okul tahtalarının zemini siyah veya yeşil olur üzerine tebeşirle yazı yazılırdı. Beyaz ve birçok çeşidi bulunan tebeşirler bir nevi kireç taşıdır. Tebeşirle yazılan yazılar keçeden oluşan silgilerle kolaylıkla silinir. 2000’li yıllardan sonra beyaz laminant veya emaye tahtalara geçildi. Beyaz tahtaların üzerine ise tahtaya uygun board marker yani ispirtolu özel tahta kalemleri ile yazı yazılır. Menü tahtası olarak genellikle kara tahta olarak bilinen çeşitler kullanılır. Çok nadiren kalemle yazılan laminant yüzey beyaz tahtalar kullanılır.

Bazı restoranların, kafelerin, çay bahçelerinin önlerinden geçerken ayaklı ahşap menü tahtası dikkatleri çeker. Bu ayaklı tahta üzerine restoran veya kafede bulunan yiyeceklerin isimleri yazılıdır. Özellikle günlük yemek çıkaran restoranlarda bu ayaklı menü tahtalarını daha çok görmek mümkündür. İşletmeci her gün menüyü değiştirdiğinden değişen menüyü müşterilerine duyurmalıdır. İstenilen renkte tebeşirle ayaklı Menü Tahtası üzerine o günün yemekleri yazılır. Silinmek istendiğinde ise bir keçe silgi yeterli olur. Silinir ve ertesi gün yeni menü zahmetsiz ve masrafsız yazılır. Menü tahtalarının üzerine tebeşirle yazılıp silindiğinden dikkatli silinmezse azıcık toz olma ihtimali vardır. Toz dezavantajını yok etmek için tozsuz tebeşir kullanılması yeterli olacaktır.

Restoran, kafe, lokanta ve çay bahçelerinde ilk olarak görmeye alıştığımız ahşap menü tahtası günümüzde mutfak dekorasyonunda da kullanılmaktadır. Tahtanın üzerine evin hanımının adı yazılarak ……..’nın Mutfağı gibi ifadeler yazılır. Mutfaklarında farklı ve tarz bir stil oluşturmak isteyenler için ideal bir üründür. Özellikle televizyonlardaki yemek programlarında tarifi verilecek yemeklerin adı ve malzemeleri menü tahtası üzerine yazılara programa görsellik katılmaktadır.

Restoran Menü Yazı Tahtası Çeşitleri 

Çeşitli şekillerde menü tahtaları görmek mümkündür. Restoran, kafe, çay bahçesi, lokanta veya dekorasyon amaçlı kullanılan menü yazı tahtası genel anlamda 4’e ayrılır. Bunlar;

 • Tek taraflı menü tahtaları
 • Çift taraflı menü tahtaları
 • Masa üzeri menü tahtaları
 • Kaldırım üzeri ayaklı menü tahtaları

Tek tarafına yazı yazılabilen menü tahtaları istendiği zaman duvara monte de edilebilir. Tek taraflı yazıldığından dolayı monte edilmesinde bir sıkıntın yaşanmaz. Çift taraflı yazılan menü tahtaları ise her iki tarafından görülmesi adına güzel bir özelliğe sahiptir.

Masa üzerinde veya herhangi bir şey üzerine konularak sergilenecek olan menü tahtalarının laminant veya boyalı yazı yüzeyine sahip modelleri vardır. Boyalı yüzeylerde renk olarak genellikle yeşil ve siyahtır. Zevke ve kullanılacak mekana uygunluğuna göre siyah veya yeşilden biri tercih edilir. Laminant yüzey menü tahtaları ise genellikle beyaz renktedir. Boyalı yüzey veya laminant menü tahtalarından hangisinin daha doğru tercih olduğu tartışılabilir. Boyalı yüzey menü tahtası daha nostaljiktir. Retro ve modern tarzın bir arada harmanlanmasını sağlayan menü kara tahtası üretiminde ahşap çerçeve ve ayaklar kullanılır.

Ayaklara ve çerçeve fırınlanmış ladin ağacından üretilir. Ceviz rengi verilerek estetik bir duruş elde edilir.  Dekorasyon için daha uygun olup dikkatleri daha çok çekmektedir. Laminant yüzey menü tahtası üzerine kalemle yazılır. Tahtalar için özel olarak üretilen kalemlerin farklı kalınlıkları vardır. Kalemlerin renklerinin, kalınlıklarının farklı olması ve renklerinin daha canlı olması görsellik adına daha güzeldir. İster boyalı yüzey ister laminant yüzey olsun bütün menü tahtaları müşterileri dikkatlerini çekmek için kullanılır. Menü tahtası üzerine yazılan yazıların tarzı tamamen işletmeciye aittir. Yazı tarzı ve ifadelerle mekanı ön plana çıkarmak mümkün olur. Yazı tahtalarının etrafındaki çerçeve düz olabileceği gibi işletmeye hava katacak farklı tasarımlara da sahip olabilir.

Cafe, Restoran ve Lokantalara Özel Ufak Boy Kara Tahta

Kaldırım üzerine konulan ayaklı menü tahtalarının tek taraflı olanları bulunsa da genellikle çift taraflıdır. Çift taraflı olmasının nedeni kafe, lokanta veya restoranların önünde durduğunda her iki taraftan gelen müşteri adayları tarafından rahatlıkla görülebilmesini sağlamaktır. Küçük boyda olan boyalı yüzeye sahip ayaklı ahşap menü tahtası üzerine tebeşirle yazı yazılır. Fırınlanmış ladin malzemesi ayaklar ve çerçeve için kullanılır. Kaldırım üstü menü tahtası Çatı Tipi olarak da adlandırılır. Ufak boy ayaklı menü tahtası sağlam menteşeler ile birbirine monte edilmiştir. Tahtanın alt kısmında metal aksam bulunur. Metal aksam ancak belli bir açıya kadar açılabilmektedir. Daha fazla açılmaması menü tahtasının ayakta durmasını sağlar. Kaldırımdaki veya konulacak yerdeki alanı dar olan işletmeciler ayak kısmındaki metal aksamı daha dar açıda kullanabilir. Görsellik ve estetik açıdan etkileyici sunumlar imkanı tanıyan kaldırım üstü boyalı ayaklı menü tahtası siyah ve yeşil renktedir. Laminat yüzeye sahip olan menü tahtaları ise beyaz olarak üretilmektedir. Boyalı tahtalar üzerine tebeşir veya sulu tebeşirle yazı yazılabilir. Laminant yüzeylere ise board marker ile yazılabilir. Her iki çeşidin de temizlik oldukça kolaydır.

Menü Kara Tahtasının Özellikleri Nelerdir?

Lokanta, restoran, kafe veya evlerde dekorasyon amacıyla menü kara tahtaları kullanılmaktadır. Tek veya çift taraflı olarak üretilen menü tahtaları kullanım rahatlığı sunacak şekilde üretilmektedir. Görsellik ve estetikle birleşince harika bir ürün ortaya çıkmıştır. Restoranlarda ve dekorasyonda genellikle boyalı ayaklı ahşap menü tahtası tercih edilmektedir. Ayaklı ahşap menü tahtasının özellikleri arasında şunlar bulunur:

 • Tek veya çift taraflı olabilir.
 • Yazı tahtasının arka kısmında destek ayağı bulunur. Destek ayağı tahtanın dik ve yıkılmadan durmasını sağlar.
 • Kara tahtanın ahşap iskeleti genellikle masif ağaçtan üretilir.
 • Tebeşir veya sıvı tebeşirle tahta üzerine yazı yazılabilir.
 • Keçe silgi veya nemli bir bez yardımı ile kolayca temizlenir. Temizlikten sonra iz kalmaz.
 • Kaldırım üzerinde, içeride ve dışarıda kullanıma uygundur.
 • Evlerde ve iş yerlerinde dekoratif amaçlarla kullanılabilir.
 • Kafe, restoran ve lokantalarda farklı görseller hazırlanarak dikkat çekmek için kullanılabilir.
 • Reklam veya kampanya panosu olarak da kullanıma uygundur.
 • Çevreye ve sağlığa zararlı olmayan ürünlerden imal edilir.
 • Montajı ve kullanımı çok pratiktir.

Menü Tahtaları Üretimi

Boyalı menü tahtası üretimi oldukça kolaydır. Beyaz menü tahtasının üretimi ise boyalıya göre daha meşakkatlidir. Beyaz menü tahtasının üretiminde 8 milimetrelik mdf kullanılır. 8 mm kalınlığındaki mdf üretilecek menü tahtasının ebatlarına uygun şekilde kesilir. Mdf üzerine tahtaya adını veren laminant malzemesi yapıştırılır. Laminant kaplanan menü tahtasının çevresi tercihe bağlı olarak alüminyum veya ahşap malzeme ile çerçevelenir. Tahtanın güzel görünmesi için yapılan çerçeve aynı zamanda laminat malzemesinin yapıştırıldığı yerden çıkmasını da engeller. Duvara monte edilecek ürünler için ekstra bir işlem yapılmaz. Fakat ayaklı çeşitler için metal veya ahşap ayaklar ürüne monte edilir. Ayakların monte edilmesi ile birlikte ürün ayaklı menü tahtası olarak kullanılabilir.

Ayaklı Ahşap Menü Tahtası Kalitesi ve Fiyatları

Okullarda görme alışkın olduğumuz tahtalar günümüzde ticari ve dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. Menü tahtası olarak bilinen küçük tahtalar farklı malzemelerden üretilmektedir. Menü tahtalarının kalitesi üretici firmaya ve kullanılan malzemenin kalitesine göre değişmektedir. Ürünün kaliteli olması ve ünlü bir firma tarafından üretilmesi fiyatların üzerinde etkilidir. Boyalı tahtaların ürünleri arasında çok fark yoktur. Boyalı yüzeye sahip tahtalardaki fiyat farklılıkları genellikle arkadaki destek ayaklarının kalitesinden kaynaklanır. Ayrıca uzun süreli ve kaliteli kullanım için menü tahtası üzerindeki boya kalitesi önemlidir. Fakat laminant yüzeye sahip olan menü tahtasının kalitesine bağlıdır. Kalitesiz laminantların üzerine yazılan yazı tam silinmez. İzi kalır. Bu durum kullanımı olumsuz etkileyeceğinden kaliteli laminant yüzey seçilmelidir.

Müşterilerimizin Yorumları