Afiş, Poster Tasarımı Nasıl Yapılır?

Afişler reklam ve tanıtım konusunda hedef kitlesine kısa ve öz mesajlar veren duvar ve pano görselleri olarak tanımlanabilir. Dijitalleşen dünya ile birlikte afişler de artık gerçek mekanların dışında sanal mekanları da süslemektedir. Kültürel ve sanatsal içerikli ve sanatçı görselleri içeren afişler ise poster olarak kabul görmektedir. Ve posterler de afişler gibi dijital mekanlarda kendilerine sıklıkla yer bulmaktadır. Sanal dünyanın afiş ve posterlere yer vermesinin gerekçesi ise afiş ve posterlerin, muhataplarına ulaşmakta gerçekten de oldukça etkili olmasıdır. Etkili afiş ve posterlerin bu özelliği “Afiş poster tasarımı nasıl yapılır?” sorusunu daha da anlamlı kılmaktadır bu yüzden. Zira bu sorunun cevabı aynı etkiyi yaratacak afiş ve posterlere götürecektir tasarımcısını.

Afiş ve Poster Tasarımlarında Temel Ölçütler

Afiş ve posterler belirli bir amaca yönelik tasarlanmaktadır. Ve afiş tasarımı öncesinde bu amacın iyi etüt edilmesi gerekmektedir. Yani afişle muhatabında yaratılmak istenen etki için özel metinler seçilmeli ve hedefe vurgu yapılmalıdır. Metin konusunda gerekli çalışma yapıldıktan sonra bu metne uygun görsel için çalışılmalıdır.

Afiş poster tasarımı nasıl yapılır
Afiş poster tasarımı nasıl yapılır

Özellikle grafik tasarımlarla hazırlanan görseller metin ve görsel bütünlüğü açısından etkileyici sonuçlar doğurabilmektedir. Bu detaylar “Afiş, poster tasarımı nasıl yapılır?” sorusunu cevaplamak için elbette yeterli değildir. Bu detaylar dışında renklendirme yöntemleri, fon seçimleri, düzeltmeler için fotoshop teknikleri, mekan etütleri ve bu doğrultuda ebat tercihleri, afiş tasarımı fiyatları gibi birçok detay etkili bir tasarım için önemlidir. Tüm bu tekniklerin yanında hayal gücü ve yaratıcılık afiş ve poster tasarımında başarının kapıların açan niteliklerdir.

Daha önceki yaptığımız afiş tasarımı örneklerini görmek ve firmamızdan ücretsiz fiyat öğrenmek için sayfamızı ziyaret ediniz.

Etkileyici Tasarımlarla Afiş’lemek

Tüm teknik detayları bir kenara bırakırsak eğer Afiş, poster tasarımı nasıl yapılır? sorusunu “etkileyici yapılır” diye cevaplayabiliriz. Zira etkileyicilikten uzak afiş ve posterleri tasarım olarak değerlendirmek büyük yanlış olacaktır. Afişler ve posterlerin yapılış amacı bir konu hakkında haber vermek veya duyuruda bulunmak ise bu tasarımların hazırlanmasında bu özellikler ön plana çıkmalıdır. Yani sadece görselliğin ön plana çıkmaması gerekmektedir. Bu konuda profesyonel çalışma yapan firmalarla iletişime geçmek önemlidir.

Facebook
Twitter
Email
Print

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Newsletter

Signup our newsletter to get update information, news, insight or promotions.

Latest Article