7 Adımda Kendi Logonuzu Tasarlayın

Kendi logonuzu kendiniz tasarlamak istediğinizde öncelikle detaylı bir araştırma yaparak bu alanda izlemeniz gereken yol haritanızı belirlemeniz tavsiye edilmektedir. Sizler için hazırladığımız bu ücretsiz makalemizi okuyarak kendi logonu tasarla.  Logo tasarımında çığır açan profesyonellerin yanı sıra bu alanda önemli eğitimler sunan kurumlarda sık sık tavsiye edilen bazı püf noktalar bulunmaktadır. Dolayısıyla logo tasarımını rastgele bir şekilde gerçekleştirmek yerine belirli adım ve aşamalara uygun hareket ederek gerçekleştirmek çok daha yerinde bir hareket olacaktır. Firmamız sizlere kendi logonuzu tasarlayın diye ücretsiz bilgilendirme yazısı hazırladı.

Logo tasarımında uymanız gereken 7 adım, kendi logosunu tasarlamak isteyen bireysel markaların veya ticari işletmelerin dikkat etmeleri gereken unsurların başında gelmektedir. Faaliyetlerinizi sürdürdüğünüz sektörünüz ne olursa olsun firmanızın veya markanızın logo tasarımında dikkat etmeniz gereken unsurların başında şunlar yer almaktadır:

7 adımda logonuzu tasarlayın

Ücretsiz Adım Adım Kendi Logonu Tasarla

Aşağıdaki makalemizde Türkiye’nin en büyük logo tasarımı Ajans 724 firmamız sizler için ücretsiz en iyi kendi logonuzu tasarlama adımlarını anlatmaktadır.

  1. İlham Alarak Başlayın

Logo tasarımı bir anda geliştirilebilecek bir işlem değildir. Bu yüzden süreci daima aktif kılabilmek adına logo tasarımında daha önceli çalışmalardan ilham almak yaratıcılığı da tetiklemesi açısından önemli bir aşamadır. Bunun için tasarım odaklı web sitelerinde ortaya çıkarılan özgün çalışmaları takip edip inceleyebilirsiniz. Bunun dışında günlük hayatınızda da çevrenizdeki marka veya işletmelerin logolarına dikkat ederek bir süreliğine ilham alarak yaratıcı düşünceleri harekete geçirmek için gerekli alt yapıyı sağlayabilirsiniz.

  1. Logo Tasarımı Konusunda Bilgi Sahibi Olun

Logo tasarımının temel esasları ve logo tasarlamada uyulması gereken önemli kurallar hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız tavsiye edilmektedir. Örneğin logonuzun özgün ve mantıklı anlamları sembolleştirmesi gerekmektedir. Bu yüzden logo tasarlama sürecinizin uzun ve uğraştırıcı olmasına rağmen sonunda orijinal bir tasarım ortaya koymak istiyorsanız, tasarım yöntemleri ve kuralları konusunda bilmeniz gerekenleri önceden bilmenizde fayda vardır.

  1. Tasarım Sürecinizi Planla Kendi Logonu Tasarla

Tasarım çalışmasında logonuzu bir anda son haline getirmeniz mümkün olmayabilir. Bu yüzden kendi içinde aşama aşama olacak şekilde logo tasarım adımlarınızı atmanızda yarar bulunmaktadır. Dolayısıyla tasarım sürecinizi planlarken araştırma, kurgulama, düzenleme ve sunum hazırlama gibi dönemleri uygun bir şekilde plana dahil olarak gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Renk Seçimi ve Kullanımına Özen Verin

Renklerin görsel tasarım ve iletişimde ne denli önemli bir görevi yerine getirdiğini söylemek için çok fazla konuşmaya gerek yoktur. Bilindiği üzere tasarımı bütüne kavuşturan ve logo tasarımında tüketicilerin algısında duygusal bağdaşımlar kurmasını sağlayan yegane araçların başında renk seçimi gelmektedir. Aynı tarzdaki siyah – beyaz formatında tasarımlar yerine markanızın hedef kitlesine yönelik en uygun renk seçimini kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

  1. Doğru Font ve Yazı Tipini Seçerek Kendi Logonu Tasarla

Etkili bir logo tasarımında önem verilmesi gereken bir diğer araç da font seçimidir. Logonuzun tasarımında kullanacağınız yazı tipinin ne anlamlara geldiğini ve tüketicilerde nasıl bir etkiye sahip olduğunu bilerek hareket etmeniz halinde çok yaratıcı ve faydalı sonuçlar doğuran bir logo ortaya çıkarabilirsiniz. Bu noktada en çok verilen tavsiyelerin başında yazı tipinin sade, okunabilir ve şık olması unsurları gelmektedir.

  1. Orijinal ve Farklı Olun

Kendi logonuzu tasarlarken piyasadaki benzer logolardan farklı bir tasarım ortaya koymanız gerekmektedir. Bu yüzden markanın hikayesinden ve değerlerinden uzaklaşmadan en farklı tasarıma yönelmeniz tavsiye edilmektedir. Bunun için kurumsal değerlerinize sıkı sıkı tutunurken daha önce denenmemiş bir dizaynı tercih edebilirsiniz. Bu ücretsiz bilgiler sayesinde sende kendi logonu tasarla.

  1. Hikayenizi En İyi Şekilde Yansıtın

Kendi logonuzu tasarlarken dikkat etmeniz ve mutlaka aklınızdan çıkarmamanız gereken husus da logonuzun kendiliğinden bir anlatıma sahip olması özelliğini taşımasıdır. Bunun için markanızın kuruluşunu veya hedeflerini sembolleştiren yaratıcı öğelerin kendi logonuzun tasarımında kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook
Twitter
Email
Print

2 yanıt

  1. Merhaba, kendi logonu tasarlama hakkında paylaştığınız makaleyi okudum. Çok faydalı buldum. Bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.

    1. Dudu hanım merhabalar, bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Makalemizi beğenmeniz bizi onurlandırdı. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Newsletter

Signup our newsletter to get update information, news, insight or promotions.

Latest Article